top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

8 rzeczy które powinieneś wiedzieć o piercingu.

Przekłuwanie różnych części ciała istnieje od wieków i jest coraz bardziej akceptowalne społecznie w świecie zachodnim. Nie oznacza to jednak, że ​​wiemy o tej formie ozdobiania ciała wszystko. Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji na kolejny kolczyk, czy nadal pielęgnujesz swój najnowszy dodatek, czy przekułeś swoje ciało ze względu na swoją kulturę, czy aby wyrazić siebie, oto kilka faktów, których być może nie wiedziałeś o piercingu. 1. Tylko 14 procent ludzi ma kolczyki w miejscu innym niż płatki uszu, według badania z 2006 roku, którego współautorem była certyfikowana dermatolog Amy J. Derick, M.D

I tylko 7 procent ma przekłucie w miejscu innym niż ucho, według ankiety Harris Interactive z 2012 roku.


2. W przypadku nawet 35 procent kolczyków występuje jakaś forma komplikacji.

Badanie z 1998 roku jest nadal często cytowane w szacunkach powikłań przekłuwania uszu. Badanie wykazało, że 35 procent pielęgniarek ankietowanych w dużym szpitalu na Środkowym Zachodzie, które miały kolczyki w uszach, zgłosiło pewne komplikacje. Poważne komplikacje zgłaszano w mniej niż 1% przypadków, a drobne infekcje stanowiły większość problemów. „Możesz zarazić się infekcją, gdy wykonujesz piercing” - mówi Derick, który jest również klinicznym instruktorem dermatologii na Uniwersytecie Northwestern, jeśli piercer nie nosi rękawiczek.


3. Możesz być uczulony na piercing.

Według American Academy of Dermatology (AAD) biżuteria zawierająca nikiel, kobalt lub białe złoto może wywoływać reakcje alergiczne. „Nikiel jest powszechnym alergenem” - mówi Derick, a każda reakcja zwykle ustępuje wkrótce po usunięciu piercingu - mówi. Według AAD, chirurgiczna stal nierdzewna, tytan lub 14- lub 18-karatowe złoto nie powinny sprawiać problemów.


4. Nie traktuj tego jako zabawy. Jeśli znajdziesz się w salonie piercingu z nastawieniem, że zawsze możesz wyjąć piercing, lepiej, abyś ponownie się zastanowił. Tak, możesz wyjąć biżuterię, ale leczenie to inna historia. Blizny, guzy, wgłębienia lub dziury mogą pozostać nawet po zdjęciu piercingu.


5. Przekłucie jest urazem ciała. To rana - a niewielki obrzęk i zaczerwienienie są częścią naturalnej reakcji organizmu na leczenie i nie muszą oznaczać, że dzieje się coś groźnego - mówi projektantka biżuterii i sprzedawca biżuterii Maria Tash, której firma Maria Tash Inc. świadczy usługi przekłuwania. Ciało ciężko pracuje, aby wyleczyć wszystkie rany i nie potrzebuje od ciebie wiele pomocy poza utrzymywaniem biżuterii w czystości. W niektórych przypadkach ciało zinterpretuje nową biżuterię jako ciało obce.


6. Piercing to sztuka.

Przekłuwanie ciała to sztuka jak tatuaże, ubrania i makijaż. W tych czasach jest coraz więcej form wyrażania emocji i osobowości. Piercing również do nich należy - jeżeli jest zrobiony dobrze. Źle wykonane przekłucie może wręcz bardziej oszpecić wygląd, niż go podkreślić.


7. Kolczyki w niektórych obszarach goją się dłużej niż w innych. Im większy przepływ krwi do określonego obszaru, tym szybciej się zagoi - i tym mniej będzie podatny na infekcję, powiedział dr Joseph Adrian Tyndall z Brooklyn Hospital Center dla ABC News. Płatki uszu, język i usta mają jedne z najszybszych czasów gojenia, po czterech do sześciu tygodniach, dzięki ich wysokiemu przepływowi krwi lub unaczynieniu. Chrząstka ucha zewnętrznego lub nosa goi się dłużej. Nie oznacza to, że przekłuwanie nosa będzie bolało przez wiele miesięcy, tylko, że nadal wymaga starannego czyszczenia w tym czasie.


8. Istnieje coś takiego jak nadmierne czyszczenie. A propos czyszczenia: celem jest wspomaganie naturalnego procesu gojenia organizmu, a nie jego wykolejenie. Delikatne czyszczenie dwa razy dziennie wystarczy, przy użyciu bardzo łagodnego produktu. Najlepszym rozwiązaniem jest sterylne płukanie ran solą fizjologiczną, które nawodni nowy piercing bez wywoływania reakcji u osób o wrażliwej skórze, jak to się czasem zdarzało w przypadku produktów na bazie jodu stosowanych w przeszłości.


Jak widać piercing ciągle może zaskakiwać i jeżeli chce się poznać wszystkie jego tajemnice - trzeba poświęcić jemu trochę czasu :) Jednak to, co jest najważniejsze, gdy decydujesz się przekłuć jakąkolwiek część swojego ciała - to higiena, sterylność zabiegu oraz poprawne dbanie o swój nowy kolczyk. Zaangażowanie w proces gojenia to połowa drogi do sukcesu. Drugą połową jest oczywiście wybranie odpowiedniego salonu i doświadczonego piercera.426 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page