top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Alergia na metale a piercing

Kolczyki to doskonały sposób wyrażania siebie oraz niezbędny dodatek do codziennych stylizacji. Niestety wiele osób uczulonych jest na biżuterię, a dokładniej na metale, z których jest wykonana. Każde tworzywo jest inne i ma inne właściwości, które dla wielu osób mogą być podrażniające. Najczęściej reakcje alergiczne widoczne są chwilę po założeniu nowych kolczyków, jednak czasem pojawiają się także po czasie. Jakie więc objawy daje alergia na metale i jak sobie z nią radzić?


Jakie są objawy alergii na metale?

Do najczęstszych objawów alergii na metale, będącej reakcję obronną organizmu, należą wysypka i obrzęk w miejscu noszenia kolczyka. Ich nasilenie zależy od wielu czynników, w szczególności od rozmiarów kolczyka lub wielkości domieszki uczulającego metalu w kolczyku. Wyprysk kontaktowy powstający w wyniku kontaktu tworzywa ze skórą, często ma postać pojedynczych swędzących grudek lub bąbli. Bardzo ważne jest, aby nie rozdrapywać pęcherzy, ponieważ może to doprowadzić do wdania się infekcji. Do innych objawów należą także zaczerwienienie, nadwrażliwość, pieczenie, przebarwienia czy ból podczas noszenia kolczyków. W skrajnych przypadkach przy przekłuciu języka występuje opuchlizna, która może utrudnić oddychanie, co jest szczególnie niebezpieczne.


Co robić po zauważeniu reakcji alergicznej?

Po zauważeniu reakcji alergicznej natychmiast zdejmijmy kolczyki. Objawy powinny zniknąć w ciągu kilkudziesięciu minut lub godzin. Jeśli są bardzo rozległe lub utrzymują się dłużej, należy skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie. Bardzo istotne jest obserwowanie objawów oraz szybkie reagowanie, co pozwoli uniknąć groźnego stanu zapalnego.


Jakie metale uczulają?

Do najbardziej uczulających metali należy nikiel, na który uczulonych jest nawet 60 mln mieszkańców Europy. To popularny dodatek w wyrobach jubilerskich niskiej próby. Stanowi zagrożenie nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci do 12 roku życia. Silnie uczulające właściwości tego metalu doprowadziły do wprowadzenia ograniczeń na jego wykorzystanie w Unii Europejskiej. Do innych uczulających metali należą także chrom, kobalt czy pallad. Popularne złoto i srebro znacznie rzadziej uczulają i nie należy się ich objawiać. Warto także uważać na wyroby jubilerskie sprzed lat. Do lat 50. XX wieku popularnym dodatkiem do biżuterii był azotan srebra, który jest silnie uczulający. Co ciekawe, znacznie częściej na metale uczuleni są mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych, którzy mogą sobie pozwolić na zakup wysokiej jakości wyrobów jubilerskich.


Jak radzić sobie z alergią na metale?

Alergii na metale nie da się wyleczyć, ale da się jednak z nią radzić, nie rezygnując z biżuterii. Przed przekłuciem warto wykonać testy alergiczne, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na konkretne metale. Szukając kolczyków warto decydować się na te wykonane z materiałów hipoalergicznych. Warto zainteresować się też biżuterią z tytanu, drewna lub stali chirurgicznej, która wykorzystywana jest również w medycynie. Kupując kolczyki, najlepiej wybierać profesjonalne salony jubilerskie, dzięki temu będziemy mieli pewność, że biżuteria wykonana jest z metali o wysokiej próbie. Im wyższa próba, tym mniejsza domieszka innych metali, więc mniejsze ryzyko reakcji alergicznej. Przed zakupem warto także zapytać sprzedawcę o skład biżuterii. To szczególnie ważne przy wyrobach posrebrzanych i pozłacanych oraz tych z białego złota, które często zawierają domieszkę niklu.


Co, jeśli mam już kupione kolczyki? Wiele osób jako sposób radzenia sobie z alergią na metale poleca pomalowanie biżuterii lakierem bezbarwnym. Jest to jednak rozwiązanie nietrwałe, ponieważ lakier z czasem ściera się lub kruszy, co może powodować podrażnienie. Warto unikać także kupowania biżuterii z nieznanych źródeł lub sieciówek, gdzie sprzedawana biżuteria nie jest najwyższej jakości. Niesamowicie ważne jest także regularne czyszczenie kolczyków oraz unikanie kontaktu kolczyków ze słoną wodą czy potem, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać.


Masz pytanie dotyczące piercingu? Napisz do mnie :) Zapraszam do salonu OXY BEAUTY PIERCING w Szczecinie
529 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page