top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Co symbolizuje przekłucie przegrody? – czyli krótka historia septum

Dzisiejsze przekłuwanie przegrody wydaje się równie popularne, jak przekłuwanie brzucha pod koniec lat 90-tych. Nagle widzisz to wszędzie, fałszywe i prawdziwe.


Teraz jest to moda ogólnoświatowa, ale nie zapominajmy o jej korzeniach. I nie mam na myśli sceny punkowej.

Przekłuwanie przegrody jest w rzeczywistości drugim najczęściej stosowanym kolczykiem wśród prymitywnych plemion po przekłuwaniu uszu.


Możesz prześledzić jego historię od rdzennych Indian amerykańskich, Indian, Bengalczyków, a także plemion afrykańskich, ale prawdopodobnie najbardziej znane z kolczyków w przegrodzie są plemiona Kangi z Nowej Gwinei. Tam przebicie przegrody świni jest częścią podróży chłopców ku dorosłości, ich inicjacji. Z drugiej strony w Bangladeszu przeważnie kobiety noszą kolczyk w przegrodzie na znak małżeństwa i jest ona wykonana ze złota.

Przegroda jest również określana jako piercing pierścienia Byka, ponieważ czasami była używana do łamania byków do życia na farmie. Ale to nie tylko pierścienie noszone jako piercing przegrody. Plemię Asmatów z Irian Jaya nosiło biżuterię z przegrodą zwaną „Otsj”, czyli duże i grube korki kostne.


Interesująca historię także mają australijscy aborygeni, którzy nosili go, aby spłaszczyć nosy, ponieważ płaskie nosy w ich oczach były najbardziej pożądane


Mogłoby się wydawać, że ludzie przekłuwając sobie różne części ciała kierują się względami estetycznymi, lecz jak widać kolczykowanie, a w tym przypadku piercing typu septum wiąże się z ciekawą historią, jak i symboliką.A czy ty znałeś historię tego kolczyka?


858 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page