top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Co symbolizuje Twój piercing?

Czy zauważyliście, że w ostatnich latach robienie sobie piercingu stało się coraz bardziej powszechne? Wydaje się, że większość ludzi ma co najmniej jeden kolczyk, a niektórzy nawet kilka. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jednak, jakie mają one rzeczywiste znaczenie? Praktyka noszenia kolczyków znana jest od wieków i bardzo często skrywa znaczenie, począwszy od aspektów kulturowych i religijnych po wyrażanie swojej osobowości. Niezależnie od motywacji, poznaj symboliczne znaczenie każdego rodzaju piercingu!


Przekłucie płatka ucha

Kolczyki w płatkach uszu istnieją od wieków, a wiele kultur na całym świecie praktykuje tę tradycję od pokoleń. Na przykład w niektórych kulturach kolczyki w płatkach uszu pełnią funkcję symbolizującą status społeczny, bogactwo oraz piękno. W starożytnym Rzymie żołnierze, którzy przekłuwali płatki uszu, wyrażali swoją odwagę i lojalność wobec cesarza. W Indiach piercing płatków uszu stanowi istotny element tradycji religijnych i kulturowych, gdzie zarówno mężczyźni, jak i kobiety przekłuwają swoje płatki uszu jako wyraz duchowego oświecenia.


Piercing typu septum

Kolczyki typu septum zostały uznane za ważny aspekt dziedzictwa kulturowego różnych grup tubylczych. Septum symbolizuje:

 • Indywidualność: septum stały się symbolem wyrażania siebie i swojej indywidualności.

 • Duchowość: jest również postrzegane jako duchowe połączenie z boskością. Ma głęboko zakorzenione znaczenie w kulturach takich jak Aztekowie i Majowie. W hinduizmie piercing symbolizuje Bóstwo Brahmana i jest uważany za świętą praktykę kultu.

 • Odwagę: decyzja o przekłuciu septum jest odważna, ponieważ obejmuje przekłucie przegrody nosowej igłą. Stanowi to fizyczną manifestację pokonania lęku i opuszczenia własnej strefy komfortu.

Piercing w ustach

Kolczyki w ustach są jednym z najpopularniejszych rodzajów piercingu twarzy i mogą mieć różne znaczenia w zależności od lokalizacji i rodzaju przekłucia.

 • Piercing Labret: w kulturach plemiennych piercing labret był oznaką statusu społecznego. Dziś piercing labret może reprezentować bunt, indywidualność lub ekspresję estetyczną.

 • Piercing Medusa: kolczyki Medusa reprezentują piękno, zmysłowość, kobiecość i moc. Kolczyk w kształcie meduzy uwydatnia naturalną krzywiznę warg i zwraca uwagę na usta, co czyni go popularnym wyborem dla osób pragnących bardziej wyrazistych ust.

 • Snake bites: kolczyki w kształcie kłów węża są postrzegane jako oznaka buntu i niezgodności. Reprezentują indywidualność i uznanie dla kultury punkowej i rockowej.

Przekłucie sutków

Kolczyki w sutkach zyskują na popularności w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ są postrzegane nie tylko jako sposób na ozdobienie ciała, ale także jako sposób na wyrażenie swojego stylu i nadanie sobie pewności siebie. Te kolczyki mogą mieć różne znaczenia i symbolikę, w zależności od osoby i czy kultury.

 • Zmysłowość i seksualność: kolczyki w sutkach często kojarzą się ze zmysłowością i seksualnością, ponieważ są widoczną i wrażliwą częścią ciała. Mogą być sposobem na zwiększenie przyjemności podczas aktywności seksualnej lub na poczucie większej pewności siebie i atrakcyjności.

 • Wzmocnienie pozycji: dla niektórych kolczyki w sutkach mogą oznaczać poczucie władzy nad ciałem. Można to postrzegać jako sposób na odzyskanie ciała i przejęcie kontroli nad swoją seksualnością. Kolczyki w sutkach są również popularne wśród kobiet, które przeszły operację piersi, taką jak mastektomia, jako sposób na odzyskanie kobiecości i pewności siebie.

 • Tolerancja na ból: wiadomo, że kolczyki w sutkach są bardziej bolesne niż inne kolczyki w ciele, ponieważ sutki są wrażliwym obszarem. Niektóre osoby mogą zdecydować się na przekłucie sutków jako symbol swojej tolerancji na ból lub jako wyzwanie do przekroczenia swoich granic.

 • Znaczenie kulturowe i duchowe: w niektórych kulturach kolczyki w sutkach mają kontekst religijny lub duchowy. Na przykład w hinduizmie kolczyki w sutkach mogą przedstawiać boginię Shakti lub połączenie energii męskiej i żeńskiej. W tradycyjnych społeczeństwach kolczyki w sutkach mogą być rytuałem przejścia lub sposobem na upamiętnienie ważnego wydarzenia, takiego jak małżeństwo lub narodziny.

Piercing brwi

Kolczyki te polegają na nakłuciu skóry powyżej lub poniżej brwi w celu włożenia biżuterii. Mogą one symbolizować:

 • Bunt: kolczyki w brwiach są często postrzegane jako oznaka buntu lub niezgodności. Dzieje się tak, ponieważ nie są one tak powszechne, jak inne kolczyki.

 • Wyrażanie siebie: podobnie jak inne formy modyfikacji ciała, kolczyki w brwiach mogą być sposobem na wyrażenie siebie i pokazanie swojego osobistego stylu.

 • Tajemnica: dodanie kolczyka nad lub pod brwią może nadać osobie tajemniczego i intrygującego charakteru. Zwraca uwagę na okolice oczu i może sprawić, że osoba nosząca piercing będzie wyglądać bardziej ponętnie lub uwodzicielsko.

Przekłucie języka

Kolczyki w języku istnieją od tysięcy lat i są częścią wielu kultur. Przekłucie te jest symbolem statusu, piękna i duchowości na całym świecie.

 • Zmysłowość: kolczyki w języku kojarzone są ze zmysłowością i seksualnością. Uważa się, że piercing poprawia jakość seksu oralnego poprzez wzmocnienie doznań i pobudzenie.

 • Bunt: ozdabianie kolczyka w języku jest często uważane za oznakę buntu i nonkonformizmu. Rzuca wyzwanie normom społecznym w zakresie piękna i mody.

 • Wyrażanie siebie: dla wielu osób kolczyki w języku są formą wyrażania siebie i sposobem na pokazanie swojej indywidualności. Jest to sposób na wyrażenie swojej opinii i wyróżnienie się z tłumu.


Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć, co reprezentują kolczyki i dlaczego ludzie decydują się na ich noszenie. Bez względu na to, czy jest to część tradycji kulturowych, akt buntu, czy po prostu sposób na wyrażenie siebie, kolczyki mają ogromne znaczenie dla tych, którzy je wybierają. Dlatego, kiedy następnym razem zauważysz kogoś, kto nosi kolczyk, warto poświęcić chwilę, aby docenić bogatą historię i symbolikę, która z nimi się wiąże.


Zapraszam do salonu OXY BEAUTY PIERCING w Szczecinie.

Masz pytanie dotyczące piercingu? Napisz do mnie :)

1211 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page