top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Czy dziurki w płatkach uszu zarastają?

Przekłucia płatków uszu to najpopularniejszy rodzaj piercingu, na który decydują się osoby bez względu na wiek czy płeć. Kolczyki są dla wielu osób ozdobą, którą noszą na co dzień, dzięki której mogą wyrazić siebie. Jednak czasem z różnych powodów postanawiają zdjąć je na dłużej. Pojawia się wtedy obawa o to, że dziurki w uszach mogą zarosnąć. Tym bardziej, jeśli ponowne założenie kolczyków wiąże się z trudnościami. Czy więc to prawda, że dziurki zarastają?


Jak wygląda proces zarastania dziurek w płatkach uszu?

Gojenie rany po przekłuciu lobe ucha (popularne przekłucie płatka ucha) zajmuje przeważnie od 2 do 3 tygodni. W tym czasie nie należy wyciągać kolczyka, ponieważ rana jest jeszcze świeża i może się zrosnąć. Dopiero po około 6 tygodniach można bezpiecznie wymienić kolczyk. Warto pamiętać, że w przypadku dzieci bardzo istotne jest trzymanie kolczyka w uchu przez kilka pierwszych tygodni, ponieważ dziurka może się zrosnąć nawet w przeciągu kilku dni. Podczas gojenia nie wolno także zbytnio ruszać kolczykiem, ponieważ może to doprowadzić do naruszenia tkanek i powstawania blizn. Z czasem wygojone dziurki pokrywają się skórą, co sprawia, że nie mogą się już zrosnąć.


Dlaczego jednak po dłuższym czasie nienoszenia kolczyków mamy wrażenie, że dziurka zarosła?

Tym co sprawia, że mamy problem z włożeniem kolczyka po dłuższej przerwie jest błonka, która tworzy się w dziurce. Jest to nagromadzony naskórek, sebum, resztki kosmetyków do włosów i twarzy czy zanieczyszczenia, które zatykają dziurkę. Jest to normalny proces, którego nie należy się go obawiać. Z tego właśnie powodu często przy ponownym zakładaniu kolczyków po dłuższym czasie możemy odczuwać nieprzyjemny zapach.


O czym pamiętać przed ponownym założeniem kolczyków?

Przed założeniem kolczyków po dłuższym czasie warto pamiętać o oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kolczyków oraz dziurki. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością oczyszczenia skóry wokół przekłucia ucha, ponieważ nadmierne przemywanie może zniszczyć naturalną barierę ochronną skóry. Warto także zadbać o higienę pościeli, a szczególnie poszewki na poduszkę, która codziennie ma kontakt z naszymi uszami.


A co jeżeli zależy nam na pozbyciu się przekłucia ucha?

W takiej sytuacji zalecane są zabiegi chirurgiczne lub laserowe, które pomogą zasklepić dziurkę.

Po przekłuciu uszu bardzo ważne jest właściwe dbanie o ranę oraz niewyciąganie kolczyka z ucha, tak aby dziurka się nie zrosła. Po zagojeniu można spokojnie zmieniać kolczyki lub zrobić sobie przerwę w ich noszeniu. Przed ich ponownym założeniem warto jednak zadbać o higienę kolczyków oraz dziurek w uszach.

Masz pytanie dotyczące piercingu? Napisz do mnie :)


Zapraszam do salonu OXY BEAUTY PIERCING w Szczecinie
228 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page