top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Daith - sposób na męczące migreny?


Migrena to schorzenie neurologiczne, które zazwyczaj powoduje bolesne bóle głowy, zwykle tylko po jednej stronie głowy. Migrenowym bólom głowy często towarzyszą nudności, wymioty oraz wrażliwość na światło i dźwięk.

Objawy te mogą przeszkadzać w codziennym życiu, a w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się przez kilka dni. Nic więc dziwnego, że istnieje duże zainteresowanie znalezieniem skutecznych opcji leczenia .

Ostatnio pojawiły się spekulacje, że piercing Daith może pomóc złagodzić migrenę.


Ale czym dokładnie jest piercing Daith i czy może pomóc w leczeniu lub zapobieganiu atakom migreny?


Piercing daith to przebicie fałdu chrząstki, który znajduje się tuż nad wejściem do kanału słuchowego. Obecnie nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających, że piercing Daith może złagodzić ból migrenowy poza anegdotycznymi dowodami.


Jaki jest związek między piercingiem Daith a migreną?


Związek między przekłuciem a łagodzeniem migreny jest związany z akupunkturą , starożytną chińską medycyną, podejściem do leczenia różnych schorzeń poprzez wyzwalanie określonych punktów na ciele za pomocą igieł.

Akupunktura jest popularną alternatywą leczenia bólów głowy i migreny , a ucho ma pewne punkty nacisku stosowane we współczesnej akupunkturze.

Kolczyk Daith w łagodzeniu migreny zyskał popularność w połowie 2010 roku. Zwolennicy tego leczenia twierdzili, że piercing Daith aktywuje punkt nacisku, który może pomóc złagodzić objawy migreny.

Te punkty ciśnienia w uchu są w ściśle określonych miejscach i osoba wykonująca przekłucie w celu złagodzenia objawów migreny, musiałaby dodatkowo posiadać doświadczenie w akupunkturze, nie tylko w dziedzinie piercingu.


Jednak, nawet w tym przypadku nie ma naukowych dowodów na to, że kolczyki Daith są skuteczne w leczeniu objawów migreny.


Co mówią badania?

W jednym z badań przeprowadzonym w 2017 r. wykazano, że objawy migreny u uczestnika poprawiły się po przekłuciu Daith. Naukowcy doszli do wniosku, że potrzebne są dalsze badania kliniczne, aby powiązać procedurę z łagodzeniem migreny.


Ale naukowcy ostrzegli również przed możliwością, że złagodzenie objawów może być wynikiem efekt placebo.

Efekt placebo występuje, gdy przechodzi się nieaktywne leczenie i w rezultacie występuje zmniejszenie objawów. Jest to stan psychiczny, a korzyści z nieaktywnego leczenia zwykle zanikają z czasem.

W innym badaniu naukowcy przyjrzeli się szeregowi alternatywnych metod leczenia codziennych przewlekłych bólów głowy.


Naukowcy doszli do wniosku, że brak dowodów na skuteczność piercingu Daith na bóle głowy lub migrenę uniemożliwiły im dalsze badania. Autorzy tego badania pogrupowali inne zabiegi w tej kategorii, w tym refleksologię, aromaterapię i hydroterapię.


Czy istnieją inne alternatywne metody leczenia objawów migreny?

Badania wykazały, że istnieje wiele innych alternatywnych terapii, które mogą pomóc w objawach migreny. Niektóre mogą nawet pomóc zmniejszyć częstotliwość ataków migreny.


Akupunktura

Akupunktura jest stosowana od wielu lat w leczeniu szerokiego zakresu bólu, w tym migreny. Badania sugerują, że może to być skuteczna terapia.


Aurikuloterapia

Inną opcją jest aurikuloterapia. To rodzaj akupunktury, która koncentruje się na uchu.

Praktycy tej terapii mogą używać igieł, nasion lub własnych palców do wywierania nacisku na określone punkty na uchu. Badania sugerują, że ta terapia może być skuteczna w łagodzeniu bólu.


Medytacja

Niedawno, badania wykazały również, że medytacja także może pomóc zmniejszyć intensywność bólu i może być dobrą opcją leczenia dla osób żyjących z migreną.


Biofeedback

Biofeedback to terapia, która pomaga dostroić się do ciała i odpowiednio się do niego dostosować.

Mierzy się przy tym reakcje w swoim ciele, takie jak napięcie mięśni lub inne reakcje na stres. Następnie możesz nauczyć się, jak się zrelaksować lub zmniejszyć reakcję na stres, aby złagodzić objawy migreny.


Suplementy diety i nie tylko

Niektóre suplementy diety mogą również pomóc w objawach migreny. Obejmują one:

  • Lepiężnik

  • magnez

  • ryboflawina

Badania wykazały również, że imbir może być pomocny w leczeniu bólu migrenowego.


Najważniejsze!

Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań wskazujących, że piercing Daith może pomóc złagodzić objawy migreny. Ten rodzaj przekłuwania może być trudny do wykonania i może spowodować infekcję i inne skutki uboczne, jeśli wykonuje go osoba niedoświadczona.


Jeśli chcesz wypróbować alternatywną terapię, aby pomóc w atakach migreny, możesz przyjrzeć się terapiom popartym badaniami. Niektóre opcje obejmują akupunkturę, aurikuloterapię, medytację uważności lub biofeedback.

Porozmawiaj również z lekarzem o konwencjonalnych metodach, które mogą pomóc złagodzić ból migrenowy.


Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać przekłucie typu Daith, a może Tobie pomoże?


Dodatkowo - wygląda obłędnie!


5427 wyświetleń1 komentarz

1 Comment


akucharska-witkowska
Jan 03, 2023

Minęły dwa miesiące od przekłucia, bardzo się cieszę że bóle ustąpiły. Polecam wszystkim Panią Izę, działa szybko i bezboleśnie

Like
bottom of page