top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Historia piercingu

KOLCZYKI I ICH CZASOPRZESTRZEŃ

Kolczykowanie jest jedną z najstarszych form ozdabiania ciała. Historia tego rodzaju piercingu sięga starożytności, kiedy to ludzie z różnych kultur i społeczeństw nakłuwali swoje ciała, by wykazać swoją więź z religią, wierzeniami lub kulturą. Jednym z pierwszych znanych przykładów piercingu są malowidła starożytnych Egipcjan, które datuje się na ok. 2500 p.n.e. Malowidła te przedstawiają kobiety z pierścieniami w uszach, co sugeruje, że już wtedy noszenie kolczyków było popularne. W starożytnym Egipcie kolczyki były najpierw noszone jako biżuteria przez faraonów, zanim ten pomysł się upowszechnił i przeniósł na resztę społeczeństwa. W tamtych czasach srebrne kolczyki nie cieszyły się raczej popularnością - najczęściej były noszone jednak kolczyki złote.


Inne starożytne kultury, takie jak Aztekowie, Majowie i Inka, także nosili kolczyki. Wierzyli oni, że noszenie kolczyków pomagało zapewnić zdrowie, szczęście i długowieczność. Kolczyki były także używane jako symbol statusu społecznego.


W średniowieczu natomiast kolczyki były bardzo popularne wśród kobiet. Kobiety często nosiły je w uszach, a mężczyźni w nosie. W XVIII wieku noszenie kolczyków stało się bardziej powszechne, a w XIX wieku było to już bardzo popularne.

CZAS NA PARĘ CIEKAWOSTEK!

Ciekawostką jest fakt, że w czasach starożytnych głównym powodem noszenia kolczyków nie były jednak względy mody. Biżuterię tę noszono przede wszystkim po to, żeby odstraszyć demony. Przy okazji były one oczywiście dowodem statusu i bogactwa osoby je noszącej. Niektóre starożytne wierzenia nauczały, że choroby i złe duchy przedostały się do ciała człowieka przez jego otwory. Aby je odeprzeć, w tych wejściach, w tym w uszach, noszono amulety.


W dawnych czasach, gdy medycyna nie była na tak wysokim poziomie lekarze uważali również, że kolczyki leczyły bóle głowy i poprawiały wzrok. Nie można też zapominać o silnym przekonaniu o walorach terapeutycznych kamieni szlachetnych. Perły pomagały na stres i ból serca, czerwony koral zmniejszał ból i poprawiał nastrój, a topaz leczył choroby umysłowe i pomagał w miłości.


Dziś kolczykowanie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ozdabiania ciała. Jest często używane jako sposób na wyrażenie siebie. Kolczyki stały się koniecznością. Noszą je wszyscy ludzie niezależnie od płci na całym świecie. Nigdy nie były tak popularne i dostępne, także cenowo, jak w naszych czasach.


Jak widać nie sposób jest poznać wszystkich tajemnic na temat piercingu za jednym zamachem. Historia kolczykowania niesie ze sobą wiele różnych ciekawostek, zastosowań oraz sekretów.

143 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


bottom of page