top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Jak dbać o nasz piercing kiedy wda się stan zapalny?

Jeżeli twój kolczyk jest wykonany przez profesjonalnego piercera i odpowiednio o niego dbasz, to nie powinien sprawiać żadnych problemów.

Czasami zdarza się jednak, że w miejsce przekłucia wda się stan zapalny. Może być to spowodowane przez wiele różnych czynników takie jak miejsce przekłucia i tego, jak zostało wykonane.


Kiedy może wdać się stan zapalny?

Nie można popadać w skrajność nawet podczas czyszczenia miejsca przekłucia. Wiele osób, zwłaszcza przy swoim pierwszym kolczyku, cały czas go czyszczą i chcą aby jak najszybciej się zagoił. Takie działanie jednak nie przyspiesza gojenia, wręcz przeciwnie - może przysporzyć sporo kłopotów. Zbyt częste oczyszczanie i moczenie rany może doprowadzić do wysuszania się tkanki i infekcji. Jest to idealne środowisko dla wszelkich bakterii. Świerza rana powinna w spokoju się goić i nie być moczona częściej, niż to konieczne. Najlepiej czyścić swoje przekłucia rano i wieczorem, lub w ciągu dnia jeżeli jest to konieczne.


Zawsze należy stosować się do zaleceń piercera, jeżeli czegokolwiek zapomniałeś, to możesz do niego napisać, na pewno nikt nie będzie się na Ciebie gniewać, chodzi tutaj o twoje zdrowie.


Są jednak pewne podstawowe czynniki, o których nigdy nie możemy zapomnieć podczas gojenia się naszego piercingu:


  • Unikaj wszelkich szarpnięć i pociągnięć na przykład podczas przebierania się. Podczas szarpnięcia za kolczyk możesz rozerwać tkankę co skutkuje bólem i krwawieniem.

  • Myj ręce za każdym razem, gdy chcesz dotknąć swój kolczyk, również przed każdym oczyszczaniem rany. Możesz alternatywnie zastosować jednorazowe rękawiczki.

  • Miejsce przekłucia myj wodą z delikatnym mydłem lub specjalnym płynem, który zalecił Ci piercer.

  • Po wszystkim wytrzyj miejsce przekłucia czystą chusteczką lub gazą.


Jeśli zdarzyło Ci się zaniedbać przekłucie i w rezultacie wdał się stan zapalny, musisz podjąć się wszelkich działań aby się go pozbyć. Do przemywania takiego miejsca najlepiej sprawdzi się sól fizjologiczna, która jest dostępna w każdej aptece.


Początki zapalenia i infekcji aż w 95% spowodowane są zaniedbaniem higieny podczas okresu gojenia. Występują one najczęściej bardzo szybko od przekłucia, zapalenie powstaje, gdy bakterie dostaną się do otwartej rany.


Jak rozpoznać infekcję?


Podczas okresu gojenia, z rany może wydzielać się płyn: jest to naturalna reakcja, lub oznaka infekcji. Zapalenie ma jednak kilka charakterystycznych znaków:


  • skóra wokół kolczyka jest zaczerwieniona,

  • rana boli i pulsuje,

  • miejsce jest opuchnięte (po dłuższym czasie od przekłucia),

  • skóra jest ciepła.

Jeżeli powyższe objawy występują wspólnie, bez wątpienia masz do czynienia z infekcja i powinieneś zacząć działania, aby się jej pozbyć.


Pod żadnym pozorem nie wyciągaj kolczyka! Skóra może się zasklepić, a stan zapalny zostanie w środku. Udaj się najlepiej do lekarza po odpowiednie środki medyczne i możesz dodatkowo zasięgnąć porad piercera.

56 191 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page