top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Jak pozbyć się blizny po piercingu?

Piercing może być stylowym dodatkiem, ale nie każdy po zrobieniu sobie go jest z niego w 100% zadowolony, czasami się nawet zdarza, że nasze ciało nie akceptuje przekłucia i próbuje się go pozbyć. W takich momentach pozbywamy się kolczyków, jak najszybciej. Niektóre przekłucia samoistnie się goją i nie ma po nich śladu, ale niestety czasami mogą pozostawić blizny, szczególnie jeśli proces gojenia przebiegał nieprawidłowo lub doszło do komplikacji. Blizny po piercingu mogą być trwałym śladem na skórze, ale istnieją sposoby, które mogą pomóc w ich redukcji lub zminimalizowaniu widoczności.

Czekaj na proces gojenia

Poczekaj, aż obszar przekłucia całkowicie się zagoi. Czasami blizny znikają samoistnie wraz z czasem, w miarę jak skóra regeneruje się i goi. To naturalny proces, dlatego ważne jest cierpliwe oczekiwanie.


Proces gojenia przekłucia po piercingu może być różny w zależności od miejsca, w którym zostało wykonane przekłucie, indywidualnych cech organizmu oraz tego, jak dobrze jest wykonywana odpowiednia pielęgnacja.


Naturalne środki łagodzące:

 • Olejki roślinne: Takie jak olej z witaminy E, olej z nasion róży czy olej kokosowy mogą pomóc w redukcji blizn. Stosuj delikatne masowanie oleju na obszarze blizny kilka razy dziennie.

 • Aloes: Naturalny żel aloesowy ma właściwości łagodzące i nawilżające. Regularne stosowanie aloesu na bliznę może pomóc w jej wygładzeniu.

 • Masło shea lub masło kakaowe: Te naturalne produkty mają właściwości nawilżające i przeciwzapalne. Mogą być stosowane na obszarze blizn w celu łagodzenia i nawilżenia skóry.

 • Miód - ma właściwości antybakteryjne i nawilżające. Może być stosowany jako naturalny środek łagodzący na obszarze blizn, pomagając w ich redukcji i gojeniu.

 • Cytryna - Sok z cytryny zawiera kwas askorbinowy (witamina C), który może wspomagać proces regeneracji skóry i zmniejszać widoczność blizn. Jednakże, należy używać go ostrożnie, unikając ekspozycji na słońce po jego zastosowaniu, ponieważ cytryna może uczulać skórę na promieniowanie UV.

Kremy i żele do blizn

Na rynku dostępne są różne produkty przeznaczone do redukcji blizn, które zawierają składniki wspierające proces gojenia, takie jak:

 • Alantoina: To składnik, który wspiera proces gojenia się skóry i może pomóc w wygładzeniu blizn.

 • Silikon: Produkty na bazie silikonu są powszechnie stosowane do redukcji blizn. Tworzą one warstwę ochronną na skórze, zmniejszając widoczność blizn poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych.

 • Witamina E: Ma właściwości nawilżające i regenerujące, wspomaga proces gojenia skóry i może pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn.

 • Ekstrakty roślinne: Niektóre kremy do blizn zawierają ekstrakty roślinne, takie jak aloes, nagietek czy rumianek, które mają właściwości łagodzące i mogą wspierać proces gojenia się skóry.

Przy regularnym stosowaniu mogą one pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn.


Dermatologiczne zabiegi

W przypadku głębszych lub trudnych do usunięcia blizn, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zalecić:

 • Laseroterapię:

  • laser frakcyjny: Jest to rodzaj laseroterapii, który działa na skórę poprzez emitowanie impulsów światła laserowego. Pomaga on w regeneracji skóry, usuwając warstwy uszkodzonej tkanki i promując regenerację zdrowej skóry. Może być stosowany do redukcji blizn po piercingu.

  • Laser CO2: Ten rodzaj lasera działa na warstwy skóry, usuwając zewnętrzne warstwy blizn. Pomaga w zredukowaniu widoczności blizn, a także w wygładzeniu i wyrównaniu powierzchni skóry.

 • Dermabrazję - to zabieg, który polega na mechanicznym ścieraniu górnych warstw skóry. Pomaga w wygładzeniu powierzchni skóry poprzez usunięcie zrogowaciałej skóry i poprawę jej struktury.

 • Mikronakłucia igłowe - metoda ta polega na precyzyjnym nakłuwaniu skóry za pomocą małych igieł, co powoduje stymulację produkcji kolagenu i elastyny. To może pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn oraz w regeneracji skóry.

 • Inne zaawansowane metody redukcji blizn:

  • zabiegi chemiczne: Niektóre zabiegi opierają się na stosowaniu substancji chemicznych, takich jak kwas triochlorooctowy (TCA), który ma na celu złuszczanie zewnętrznych warstw skóry i poprawę wyglądu blizn.

  • zabiegi chirurgiczne: W przypadku głębokich blizn, niektóre procedury chirurgiczne, takie jak skórzana resekcja czy przeszczep skóry, mogą być konieczne do usunięcia blizn i poprawy wyglądu skóry.


Unikaj ekspozycji na słońce

Blizny są bardziej wrażliwe na promieniowanie UV, dlatego ważne jest unikanie ekspozycji na słońce bez stosowania odpowiednich filtrów UV. Promienie słoneczne mogą sprawić, że blizny staną się bardziej widoczne.


Blizny po piercingu mogą być trudne do usunięcia, ale z upływem czasu oraz odpowiednią pielęgnacją istnieje wiele metod, które mogą pomóc w ich redukcji. Pamiętaj, że skuteczność różnych metod może się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry. W przypadku trudności lub wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.


Zachowanie regularnej higieny, delikatne masowanie obszaru blizny oraz stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych mogą pomóc w redukcji widoczności blizn, ale nie zawsze jest to możliwe do całkowitego usunięcia.


Zapraszam do salonu OXY BEAUTY PIERCING w Szczecinie. Masz pytanie dotyczące piercingu? Napisz do mnie :)


93 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page