top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Jak wybrać biżuterię do piercingu?

Coraz więcej osób upiększa swoją skórę różnego typu piercingiem. A ile z nich wie z jakiego materiału powinny być kolczyki?

Niskiej jakości tworzywo może spowodować odrzucenie kolczyka przez organizm oraz nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak ból i obrzęk. Do przekłucia ciała należy używać wyłącznie biżuterii hipoalergicznej. Osoby z delikatną skórą i skłonnościami do alergii powinny zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego wykonano kolczyki do piercingu. Według badań najlepiej sprawdza się biżuteria niezawierająca domieszek metali, które najczęściej uczulają. Do takich przykładowo zalicza się nikiel, na który uczulone jest około 17% dorosłej populacji.

Oprócz odpowiedniego rodzaju materiału równie kluczową kwestią jest rodzaj biżuterii do piercingu.Wyróżnić możemy 12 rodzajów kolczyków. Ze względu na bezpieczeństwo należy być zaznajomionym z dostępnym asortymentem, w szczególności podczas wymiany kolczyka.

 • kółko zamykane kulką, kolczyk ten nadaje się do bardzo wielu przekłuć, w szczególności tych w płatku ucha, ale świetnie sprawdzi się także w przekłuciach typu helix, conch, tragus, smiley, daith, nostril czy w wardze. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zapięcie, ponieważ kuleczka, która jest ozdobą w kolczyku jest także jego zapięciem. Założenie takiego typu kółeczka należy do średnio łatwych.

 • podkówki, kolczyk kształtem przypomina podkowę, na jego końcach natomiast znajdują się zapięcia w formie kulek. Najczęściej używany do przegrody nosowej, płatków uszu, sutków.

 • prosta sztanga, idealna do części ciała takich jak: klasyczne przekłuwanie płatków uszu, piercing w chrząstce ucha, język, grzbiet nosa i sutki. Niekiedy stosowany również w piercingu intymnym. Grubość sztangi wynosi 1,6 milimetra. Ze względu na możliwość rozerwania przy mocniejszym szarpnięciu biżuterii, nie zaleca się stosowania cieńszych sztang. W piercingu intymnym stosuje się sztanga o średnicy dwóch mm. Długość zaczyna się od 4,5 mm i dobierana jest w zależności od rozmiaru przekłucia.

 • labret, kolczyk o szerokim zastosowaniu. Labrety są bardzo uniwersalnymi kolczykami do piercingu. Można je wykorzystać w wielu miejscach na twarzy. Najczęściej wybiera się jednak dolną lub górną wargę, czasem także policzki. Przeznaczony jest również do przekłuwania uszu i nosa.

 • l-barbel, przeznaczony do intymnego kobiecego piercingu.

 • banan, kolczyk wyglądem przypominający banana. Jest to zakrzywiona sztanga. Ten rodzaj w głównej mierze przeznaczony jest do pępka, brwi oraz chrząstki ucha. Istnieje możliwość wykorzystania go do piercingu intymnego. Szerokość klasycznego kolczyka wynosi 1,6 mm, a długość od sześciu do czternastu mm.

 • kółko segment, kolczyk swoim wyglądem bardzo przypominający kółko zamykane kulką. Wyróżnia się ozdobą służącą tym samym za zapięcie.

 • mikrodermal, biżuteria montowana za pomocą płaskiej „kotwicy”, którą umieszcza się pod skórą. Stosowany do powierzchni płaskich takich jak np.: policzki, kości policzkowe, obojczyki i inne płaskie powierzchnie.

 • sztanga powierzchniowa, płaski pręt, na którym zapięcia przymocowane są pod kątem prostym. Kolczyk przeznaczony do płaskich obszarów skóry. Przeznaczony do brzucha, kości policzkowych, pleców i obojczyków.

 • spirala, pomysłowa biżuteria służąca do ozdoby wygojonych już przekłuć sutków, brwi, pępka, nosa i ust.

 • ustalacze, kształtem przypomina podkowę. Zdobi się nim natomiast wygojoną przegrodę.

 • clicker, kolczyk posiadający łatwy system zakładania. Kształtem przypomina półpierścień ze sztangą. Ozdoba przeznaczona do przegrody nosowej, skrzydeł nosa bądź pępka.

181 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page