Coraz więcej osób upiększa swoją skórę różnego typu piercingiem. A ile z nich wie z jakiego materiału powinny być kolczyki?
Niskiej jakości tworzywo może spowodować odrzucenie kolczyka przez organizm oraz nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak ból i obrzęk. Do przekłucia ciała należy używać wyłącznie biżuterii hipoalergicznej. Osoby z delikatną skórą i skłonnościami do alergii powinny zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego wykonano kolczyki do piercingu. Według badań najlepiej sprawdza się biżuteria niezawierająca domieszek metali, które najczęściej uczulają. Do takich przykładowo zalicza się nikiel, na który uczulone jest około 17% dorosłej populacji.
Oprócz odpowiedniego rodzaju materiału równie kluczową kwestią jest rodzaj biżuterii do piercingu.

Wyróżnić możemy 12 rodzajów kolczyków. Ze względu na bezpieczeństwo należy być zaznajomionym z dostępnym asortymentem, w szczególności podczas wymiany kolczyka.
kółko zamykane kulką, kolczyk ten nadaje się do bardzo wielu przekłuć, w szczególności tych w płatku ucha, ale świetnie sprawdzi się także w przekłuciach typu helix, conch, tragus, smiley, daith, nostril czy w wardze. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zapięcie, ponieważ kuleczka, która jest ozdobą w kolczyku jest także jego zapięciem. Założenie takiego typu kółeczka należy do średnio łatwych.
podkówki, kolczyk kształtem przypomina podkowę, na jego końcach natomiast znajdują się zapięcia w formie kulek. Najczęściej używany do przegrody nosowej, płatków uszu, sutków.
prosta sztanga, idealna do części ciała takich jak: klasyczne przekłuwanie płatków uszu, piercing w chrząstce ucha, język, grzbiet nosa i sutki. Niekiedy stosowany również w piercingu intymnym. Grubość sztangi wynosi 1,6 milimetra. Ze względu na możliwość rozerwania przy mocniejszym szarpnięciu biżuterii, nie zaleca się stosowania cieńszych sztang. W piercingu intymnym stosuje się sztanga o średnicy dwóch mm. Długość zaczyna się od 4,5 mm i dobierana jest w zależności od rozmiaru przekłucia.
labret, kolczyk o szerokim zastosowaniu. Labrety są bardzo uniwersalnymi kolczykami do piercingu. Można je wykorzystać w wielu miejscach na twarzy. Najczęściej wybiera się jednak dolną lub górną wargę, czasem także policzki. Przeznaczony jest również do przekłuwania uszu i nosa.
l-barbel, przeznaczony do intymnego kobiecego piercingu.
banan, kolczyk wyglądem przypominający banana. Jest to zakrzywiona sztanga. Ten rodzaj w głównej mierze przeznaczony jest do pępka, brwi oraz chrząstki ucha. Istnieje możliwość wykorzystania go do piercingu intymnego. Szerokość klasycznego kolczyka wynosi 1,6 mm, a długość od sześciu do czternastu mm.
kółko segment, kolczyk swoim wyglądem bardzo przypominający kółko zamykane kulką. Wyróżnia się ozdobą służącą tym samym za zapięcie.
mikrodermal, biżuteria montowana za pomocą płaskiej „kotwicy”, którą umieszcza się pod skórą. Stosowany do powierzchni płaskich takich jak np.: policzki, kości policzkowe, obojczyki i inne płaskie powierzchnie.
sztanga powierzchniowa, płaski pręt, na którym zapięcia przymocowane są pod kątem prostym. Kolczyk przeznaczony do płaskich obszarów skóry. Przeznaczony do brzucha, kości policzkowych, pleców i obojczyków.
spirala, pomysłowa biżuteria służąca do ozdoby wygojonych już przekłuć sutków, brwi, pępka, nosa i ust.
ustalacze, kształtem przypomina podkowę. Zdobi się nim natomiast wygojoną przegrodę.
clicker, kolczyk posiadający łatwy system zakładania. Kształtem przypomina półpierścień ze sztangą. Ozdoba przeznaczona do przegrody nosowej, skrzydeł nosa bądź pępka.
Comments