top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Jak wysterylizować kolczyki bez autoklawu w domu?

Sposobów czyszczenia biżuterii jest wiele, niezależnie od tego, czy jest nowa, czy też była używana, najlepiej zrobić to przy użyciu autoklawu, jednak nie są one tanie, a koszty ich obsługi mogą być wysokie, bardzo, jeśli sterylizujesz tylko kilka sztuk biżuterii na własny użytek w domu. Na szczęście istnieje kilka innych sposobów sterylizacji biżuterii, poza autoklawem. Zanim przejdziemy do tego, najpierw zrozumiemy, do czego służy autoklaw i czym jest sterylizacja. Co robi autoklaw? Autoklaw jest mechanicznie podobny do szybkowaru i wykorzystuje parę do zabijania zarodników, zarazków i bakterii. Autoklawy są tak skuteczne, że są używane do sterylizacji sprzętu chirurgicznego, dentystycznego i laboratoryjnego. Na szczęście istnieją inne sposoby sterylizacji biżuterii bez użycia autoklawu. Roztwór soli fizjologicznej Roztwór soli to po prostu mieszanka wody i soli. Do czyszczenia użyj spryskiwacza, aby pokryć nim całą powierzchnię biżuterii. Możesz również zanurzyć kolczyk w słonej wodzie i pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć powierzchnię wacikiem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Sól zabija niektóre bakterie, wysysając z nich wodę. Niektóre bakterie rzeczywiście tolerują sól, ale ta metoda jest nadal dość skuteczna. Antybakteryjne mydło i woda Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza metoda czyszczenia biżuterii i dobrze sprawdza się w przypadku większości materiałów. Mydło antybakteryjne ma właściwości przeciwbakteryjne lub antyseptyczne, których nie ma w zwykłych mydłach.


Możesz użyć tej metody do: -Tytanu -Stali pozłacanej -Niob -Stali nierdzewnej -Silikonu srebrnego -Akrylu -Szkła Pyrex -Szkła kwarcowego

Proces czyszczenia jest prosty; namoczyć elementy do sterylizacji w ciepłej wodzie z mydłem antybakteryjnym. Następnie pozostaw w wodzie na kilka minut. Następnie wytrzyj kolczyk, wypłucz i wysusz. Gotująca się woda Gotowanie dezaktywuje bakterie, pierwotniaki, wirusy i inne patogeny, wykorzystując ciepło do ich strukturalnego uszkodzenia. Możesz go użyć do niobu, tytanu, stali nierdzewnej, szkła Pyrex, szkła kwarcowego i bioplastiku. Biżuterie akrylową należy trzymać z dala od gorącej wody i stosować inne metody sterylizacji. W przypadku tej metody umieść biżuterię we wrzącej wodzie na około 30-40 minut, upewniając się, że wszystkie elementy są całkowicie zanurzone. Wyjmij je z wody i dokładnie wysusz przed założeniem lub przechowywaniem.


Nadtlenek 3% roztwór nadtlenku wodoru zabija zarazki, w tym większość bakterii i wirusów. Dzieje się to poprzez utlenianie, co oznacza zabicie ściany komórki. Aby wyczyścić biżuterię, umieść ją w roztworze nadtlenku wodoru i upewnij się, że jest całkowicie zanurzona. Pozwól im moczyć się przez kilka minut przed wyjęciem i wysuszeniem na powietrzu.


Pamiętaj, że nawet przy zagojonym przekłuciu, czystość i higiena jest równie ważna jak na samym początku. Nie należy używać brudnej i nieodkażonej biżuterii, ponieważ może to spowodować stan zapalny, alergie lub zakażenie.

7139 wyświetleń1 komentarz

1 Comment


Piotrek Lis
Piotrek Lis
May 25, 2021

I co, za 10 lat zapalenie wątroby. Nie da się wysterylizować kolczyków. Mój głupi piercer zrobił tak, jak Pani mówi - polał woda utlenioną. Później musiałem sobie robić test na nosicielstwo i męczyłem się ponad rok z zakażeniem w uszach. Najprędzej gotowanie coś pomoże, ale nie zastąpi autoklawu. Tym bardziej, nie zastąpi go polewanie wodą utlenioną i woda antybakteryjna, szanujmy się i nie wprowadzajmy ludzi w błąd.

Like
bottom of page