top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Jakie mogą być skutki nieumiejętnie wykonanego piercingu?

Piercing jest bardzo popularną formą ozdabiania swojego ciała, na którą decydują się ludzie bez względu na wiek czy płeć. Zabiegi przekłucia, pomimo zyskującej popularności, wiążą się z ryzkiem, ponieważ ingerują bezpośrednio w ciągłość tkanki. Niesamowicie ważne jest wykonywanie ich przez doświadczonego profesjonalistę, który na pierwszym miejscu stawia higienę. Nieutrzymanie sterylnych warunków zabiegu oraz brak odpowiednich kompetencji piercera grozi licznymi powikłaniami, z których część może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jakie są więc skutki nieumiejętnie wykonanego piercingu?


Powikłania mogą różnić się w zależności od miejsca przekłucia, jego unerwienia czy zdolności do gojenia się. Bezpośrednio po przekłuciu pojawiają się obrzęk, ból oraz krwawienie, jednak jest to normalna reakcja, która nie powinna budzić niepokoju. Po zabiegu wystąpić mogą również miejscowe stany zapalne i infekcje czy reakcje alergiczne. Utrzymująca się opuchlizna oraz problemy z gojeniem rany w kolejnych tygodniach po zabiegu mogą rodzić obawę.

Niezachowanie sterylnych warunków podczas zabiegu grozić może zakażeniem wirusami HIV, WZW B, WZW C czy gronkowcem złocistym. Innymi powikłaniami nieumiejętnie wykonanego piercingu mogą być krwotok, w przypadku przebicia naczynia krwionośnego, czy paraliż skóry, szczególnie porażenie nerwu twarzowego. Brak higieny przy wykonywaniu przekłucia może przyczynić się także do wystąpienia sepsy, krwiaków, ropni czy tłuszczaków. Powikłania różnią się w zależności od miejsca przekłucia, jego położenia oraz unerwienia. Przy piercingu jamy ustnej do najczęstszych powikłań należą powracające infekcje, uszkodzenia zębów czy zapalenia dziąseł. Skutkiem nieprawidłowo wykonanego piercingu uszu mogą być zaś migracje kolczyka, przerosty blizn, deformacje czy wrośnięcia kolczyka, które wymagają interwencji chirurga.


Nie najlepszym pomysłem jest także samodzielny piercing, który niesie ze sobą o wiele większe ryzyko niż przekłuwanie przez wykwalifikowaną osobę. W domowych warunkach nie mamy możliwości zachowania pełnej sterylności. Spirytus czy woda utleniona, pomimo posiadania właściwości dezynfekujących, nie są w stanie wysterylizować używanych narzędzi czy kolczyków. Samodzielny piercing to także ryzyko krwotoku, niesymetrycznego przekłucia czy uszkodzeń prowadzących do nieestetycznych blizn.


Wybierając piercera warto wybrać doświadczanego specjalistę, który dba o higienę pracy oraz chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące zabiegu oraz pielęgnacji po nim. Warto dodać, że istotne znaczenie ma także samodzielne dbanie o ranę po przekłuciu i stosowanie się do zaleceń piercera. Przekłuwanie wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dlatego najlepiej zostawić to w rękach specjalisty. Masz pytanie dotyczące piercingu? Napisz do mnie :)


Zapraszam do salonu OXY BEAUTY PIERCING w Szczecinie


322 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page