top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Kolczyk w uchu - historia i rewolucja

Historia przekłuwania uszu sięga 5 000 lat wstecz. Jest to nie tylko zdobienie swojego ciała, ale również ważna tradycja w wielu kulturach na świecie. Udowodniono również, że starożytni Egipcjanie mieli kolczyki w uszach, o czym świadczą otwory w uszach mumii króla Tutenchamona - faraona starożytnego Egiptu. Naukowcy znaleźli również kolczyki w jego grobie. Przekłuwanie uszu ma znaczenie kulturowe i duchowe. W niektórych społeczeństwach, gdy dziecko zbliża się do wieku dojrzałego, przekłuwa się mu uszy podczas uroczystości. W znaczeniu duchowym, niektóre społeczności w przeszłości wierzyły, że złe duchy opętały ludzi przez uszy, więc płatki uszu zostały przekłute, aby mogli je opuścić. Podczas gdy niektórzy wierzyli, że metale trzymają złe duchy z dala, więc nosili kolczyki.


W Afryce, w klanie znanym jako Samburu, ich wojownicy są zmuszani do przekłuwania uszu i zakładania zatyczek z kości słoniowej, aby zaznaczyć, że stali się mężczyznami i są odważni. Ojciec i matka dziecka na Borneo przekłuwali płatek ucha swojego dziecka, aby pokazać, że dziecko jest od nich zależne. Ponadto ludzie z Borneo nosili sztangę w uchu. Dajak z Borneo był znany z ich noszenia wiele lat temu. W latach 70. to człowiek, który założył pierwszy sklep z piercingiem w Stanach Zjednoczonych, Jim Ward, spopularyzował sztangi. Około XVI wieku w Europie ludzie pracujący na dworze królewskim przekłuwali sobie uszy. Żeglarze zwykle nosili też kolczyk na jednym uchu, aby zaznaczyć, że płynęli daleko i szeroko. Nosili je również na wypadek, gdyby zginęli na morzu, więc ktokolwiek by ich znalazł, sprzedałby kolczyk i zorganizował im przyzwoity pogrzeb. Jednak pod koniec XVIII wieku klipsy zaczęły zastępować kolczyki wymagające przekłucia.

Po wojnie kolczyki w uszach znów stały się modne. Wtedy nie było sklepów z piercingiem, jakie można znaleźć wszędzie. Młode kobiety przed przekłuciem powodowały znieczulenie płatków uszu za pomocą kostek lodu. Z biegiem czasu konieczne stało się wykonanie kolczyków w szpitalach, aby uniknąć infekcji. Sklepy z kolczykami zaczęły zdobywać popularność około lat 80-tych, a do lat 90-tych coraz mniej osób miało zastrzeżenia co do przekłuwania uszu. Dziś prawie w każdym kraju i kulturze są ludzie, którzy noszą kolczyki, głównie w celach dekoracji i upiększenia swojego ciała. Przekłuwanie ucha ewoluowało tak bardzo, że można przekłuwać różne części ucha. Rodzaje piercingu obejmują standardowe piercing; co odbywa się na płatku ucha. Piercing Daith, conch, tragus, industrial; (zwykle wykonywane na obu częściach górnej części uszu, do włożenia sztangi) i rook. Osoba może mieć ponad dwadzieścia różnych kolczyków na uchu, ponieważ prawie każda część ucha może zostać przekłuta.


Wielu osobom przekłucie ucha może kojarzyć się ze zwykłym, estetycznym zabiegiem w celu urozmaicenia swojego wyglądu lub okazania swojego charakteru i stylu.

Jak widać, nie tylko estetyka decyduje o miejscu i czasie wykonania kolczyka w uszach.

Pamiętaj jednak, że to bezpieczeństwo i profesjonalizm osoby przekłuwającej powinno być dla Ciebie najważniejsze, przekłucia ucha może wydawać Ci się błahostką, jednak jest to ingerencja w Twoje ciało i to ono jest Twoją świątynią :).1143 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page