top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Kolczyk w uchu - Ilu lat sięga jego historia?

W świecie, w którym miłośnicy piercingu przekłuwają już prawie wszystkie części ciała, coraz rzadziej myśli się o pospolitym przebiciu ucha jako o typowym piercingu. Jest to raczej standard, nawet wśród najmłodszych osób coraz częściej widzi się biżuterię w płatkach uszu.

Czasami jednak dobrze jest oddać hołd przenikliwym, pokornym i starożytnym początkom.


Jest wrzesień 1991 roku...

Para wędrowców po wzgórzach natrafia na skarb, który nie tylko wywołałby falę podniecenia w społeczności historyków, ale także daje nam migawkę starożytnych praktyk modyfikacji ciała. Pomiędzy pięknymi szczytami Włoch i Austrii, w rejonie Ötztal, odkryli zakonserwowane ciało, zamarznięte w lodzie. Był to Lodziarz Ötzi, a ich znalezisko przechodzi do historii jako najstarsze zmumifikowane zwłoki, jakie kiedykolwiek odkryto.

Ötzi ma 5200-5400 lat, a nowoczesne techniki naukowe rzuciły interesujące światło na wiele aspektów jego życia. Ötzi miał przekłute uszy i tatuaże, które mogły służyć celom medycznym, ponieważ odpowiadały punktom akupunktury na jego ciele.

Ze względu na łatwość i względną bezbolesność zabiegu, niewielkie ryzyko infekcji oraz wyeksponowaną pozycję, najprawdopodobniej to właśnie płat ucha był pierwszą częścią ciała, która została przekłuta.

W końcu przekłuwanie małżowiny usznej i zawieszanie na niej biżuterii wydaje się naturalne, a wiele kultur jest znanych z tego, że kolczyki w uszach są oznakami pewnego statusu. Ötzi miał przekłute uszy z otworami o średnicy od 7 do 10 milimetrów - co czyni go nie tylko najstarszym zarejestrowanym przekłutym uchem, ale także najstarszym, który miał tunele w uszach!


Kolczyki w uszach najprawdopodobniej były zrobione głównie z powodu przesądów i ochrony przed złymi duchami. Życie na falach oceanu może być niezwykle niebezpieczne i wierzono, że złe duchy są odpychane przez metale, więc żeglarze nosili kolczyki, aby trzymać je od siebie z daleka.

Mówi się również, że biżuteria na ciele marynarza mogłaby zostać użyta w celu pokrycia kosztów pogrzebu w niefortunnym przypadku, gdy jego rozdęte ciało wylądowałoby na chrześcijańskich brzegach.

W czasach elżbietańskich kolczyki były postrzegane jako znak szlachetności nie tylko wśród kobiet z wyższych sfer, ale także u mężczyzn. Znane postacie, takie jak Szekspir i Francis Drake posiadali kolczyki.

Możemy porównać ich z celebrytami XXI wieku, takimi jak Rihanna czy Lenny Kravitz, którzy zrobili wiele, aby przyciągnąć uwagę opinii publicznej do piercingu. Przekłuwanie uszu jest także rytuałem dla nastolatków w wielu społeczeństwach, od plemiennych kultur Sumatry po rozlewy miejskie wielu zachodnich miast. Nastolatki często postrzegają to jako proces dojrzewania, aby pokazać swoją buntowniczą stronę, odważyć się na piercing, aby naprawdę się wyróżnić i trochę zbuntować przed rodzinną wrażliwością. W dzisiejszych czasach piercing wśród nastolatek jest czymś naturalnym i nie wywołuje zbyt wielkich kontrowersji.


108 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page