top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Najczęstsze powikłania towarzyszące przekłuciu.

Zważając na różnorodność przekłuć zauważyć można trudność w wyróżnieniu najczęstszych powikłań dotyczących szeroko pojętego piercingu. Ze względu na to wyróżnione zostaną miejsca piercingu oraz komplikacje najczęściej im towarzyszące.


W temacie zabiegu przekłucia w obrębie jamy ustnej należy wyróżnić wczesne powikłania po założeniu kolczyka. Ten rodzaj powikłań pojawia się w ciągu 24 godzin od zabiegu a czas jego utrzymania wynosi do dwóch tygodniach. Do tego gatunku nieprawidłowości zaliczyć oczywiście można ból, obrzęk i krwawienie oraz miejscowe infekcje i stany zapalne. Najczęstszym miejscem przekłucia, u którego występują te powikłania jest język. Związane jest to z anatomiczną budową i jego bogatym unaczynieniem.


Szczególną uwagę należy zwrócić na podrażnienia, reakcje alergiczne, wzmożony wypływ ślin, anginę, martwice, zarażenie wszelkiego rodzaju wirusami oraz infekcjami. Powikłania późne natomiast rozwijają się w ciągu kilku tygodni od założenia kolczyka. Obejmować mogą: zaburzenia artykulacji, połykania i żucia, problemy z gojeniem rany bądź powiększanie miejsca przekłucia. Do najczęstszych powikłań należą nawracające infekcje oraz zapalenia dziąseł, które spowodowane są odkładaniem się płytki bakteryjnej wokół biżuterii.


Przekłucie uszu natomiast jest powszechnie wykonywanym zabiegiem. Jednak jak każda inna ingerencja w ciało doprowadzić może do wystąpienia powikłań. Krwawienie, wrośnięcie kolczyka w ucho, alergia czy zakażenie połączone z ropną wydzieliną to często pojawiający się problem.


Najczęstszymi powikłaniami w przypadku przekłucia uszu są infekcje bakteryjne, grzybicze bądź zakażenie wirusami. Rzadziej natomiast obserwuje się migrację kolczyka, przerost blizny, rozrost ziarnisty, deformację lub zapalenie chrzęstnej.


W kwestii kolczykowania pępka, sutka bądź okolic intymnych zależy zwrócić uwagę na ciągły kontakt z odzieżą, dlatego w tych przypadkach proces gojenia bywa wydłużony. Niesie za sobą to również większe ryzyko zakażenia. Często obserwowanym powikłaniem przy tych przekłuciach jest ropień, na którego należy zwrócić szczególną uwagę. Wszystkie kolczykowania okolic intymnych ze względu na swoje silne unerwienie skutkować mogą uszkodzeniem nerwu łechtaczkowego. Dlatego właśnie świadomie wybieraj przyszłe studio piercingu.


W odniesieniu do wcześniej wspomnianych aspektów warto też zauważyć, że różne części ciała są w różnoraki sposób unerwione oraz unaczynione, mają odmienne położenie oraz zdolność gojenia. Dlatego aby dokładnie omówić możliwe konsekwencje, jakie niesie ze sobą piercing, należałoby rozpatrzyć je w zależności od miejsca przekłucia.


221 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page