top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Piercing - fakty i sekrety.

Body piercing to gatunek sztuki ciała, który sięga czasów prehistorycznych; pociąga za sobą przekłucie różnych części ciała w celu noszenia w niej biżuterii. Oprócz tego, że jest formą deklaracji mody i stylu, piercing ciała umożliwił osobom w różnym wieku możliwość wyrażenia siebie. Praktyka, która kiedyś była przypisywana hipisom i rockmanom, jako forma sztuki ewoluowała i przekroczyła kilka pokoleń, aby osiągnąć uniwersalny urok / akceptację i niezrównaną popularność wśród różnych entuzjastów modyfikacji ciała.


Jako forma upiększania ciała, piercing jest owiany aurą mistycyzmu i sceptycyzmu; ten artykuł ma na celu ujawnienie pewnych faktów i tajemnic na temat tego pięknego trendu, który zdobi ciała zarówno entuzjastów, jak i nowicjuszy.


FAKTY


Płatek ucha jest najczęstszym miejscem przekłuwania ciała, a większość początkujących w sztuce przekłuwania ciała wybiera właśnie ucho. Tylko około 14% miłośników piercingu ma swoje kolczyki w innym miejscu niż płatki uszu. Tę sztukę przekłuwania uszu można prześledzić już w 2500 rpne, a według BBC zauważono również mumie z czasów prehistorycznych z rozciągniętymi płatkami uszu, co wskazuje na posiadanie tuneli w uszach, co było wspomniane w poprzednich artykułach.

Chociaż praktyka ta jest uważana za bardziej powszechną wśród kobiet, wpływowych mężczyzn w historii posiadających kolczyki w płatkach uszu nie brakuje, takich jak Frank Drake, cesarz rzymski Julius Cesar, a nawet William Shakespeare. Według angielskiego badania 10% kobiet w wieku powyżej 16 lat miało kolczyk w innych miejscach na ciele niż płatki uszu, a kolejnym najbardziej popularnych miejscem jest pępek, następnie nos.


W KTÓRYM KRAJU PIERCING JEST NAJBARDZIEJ POPULARNY? Kraj, w którym mieszka najwięcej osób z kolczykami, jest Szkocja, a według księgi rekordów Guinnessa, Elaine Davidson jest kobietą z największą liczbą kolczyków, ma ich ponad 9000.


Ciekawe, prawda? Co ciekawsze, jej ulubionym miejscem do przekłuć nie są wcale uszy... Elaine ma więcej kolczyków na genitaliach niż w jakiejkolwiek innej części ciała.


Średni wiek osób decydujących się na pierwszy kolczyk wynosi 18 lat, a w niektórych krajach jest to 16 lat, chociaż za zgodą rodziców lub opiekunów. Przekłuwanie ciała osobom poniżej tego wieku jest nielegalne. W pewnym momencie miasto Massachusetts wprowadziło zakaz przekłuwania ciała, chociaż został on unieważniony w 2000 roku.

KOLCZYKI W RÓŻNYCH KULTURACH


Masajowie z Kenii angażują się w skomplikowany rodzaj przekłuwania ust, w którym osoba od dzieciństwa stopniowo wkłada powiększone płytki na dolną wargę, stopniowo zwiększając w ten sposób średnicę przekłucia. W wieku dorosłym ten piercing może mieć nawet ponad 15 centymetrów średnicy. Również w niektórych kulturach azjatyckich ekstremalne kolczykowanie, które powoduje ból, jest wykonywane na osobach w celu szukania samoumartwienia i oczyszczenia.

Co ciekawe...

Uważa się, że czerpanie wskazówek z przekłuwania płatka ucha w młodym wieku jest bardzo korzystne. W dziedzinie akupresury uważa się, że w uszach znajdują się pewne punkty południka, które łączą prawą i lewą półkulę mózgową ludzkiego mózgu, a stymulacja tych punktów sprzyja szybkiemu i optymalnemu rozwojowi mózgu. Inna szkoła podtrzymuje przekonanie, że przekłuwanie płatka ucha we wczesnym wieku znacznie zmniejsza częstość występowania wad związanych z oczami, gardłem i językiem. Opiera się to również na podstawach akupresury, gdzie uważa się, że pewne obszary oraz punkty sensoryczne i mózgowe mają bezpośredni wpływ zarówno na ostrość wzroku, jak i słuch. Kilka osób zgłosiło ciekawy efekt kolczyka na sutkach. Uważa się, że przekłuwanie sutków oprócz nadania kobiecym piersiom blasku, zwiększa również ich wrażliwość, co pozwala na większą stymulację. Ten sam fakt odnosi się do kolczyków w ustach, ponieważ zwiększają one wrażliwość. Według Shushruta Samhity, starożytnego sanskryckiego tekstu o medycynie i zdrowiu, przekłuwanie w określonych punktach ciała pomaga w zapobieganiu występowaniu kilku zaburzeń psychicznych, w tym histerii, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), lęku, a także depresji. Uważa się, że przekłuwanie nosa, bardzo powszechna praktyka w Indiach, również zwiastuje korzyści medyczne; w terapii ajurwedyjskiej uważa się, że nos zawiera określone punkty węzłowe, które po przekłuciu znacznie zmniejszają ból i skurcze towarzyszące miesięcznym miesiączkom u kobiet.


Jak widać nie sposób jest poznać wszystkich tajemnic na temat piercingu za jednym zamachem. Historia kolczykowania niesie ze sobą wiele różnych ciekawostek, zastosowań oraz sektretów. Jednak pamiętaj - co najważniejsze, zawsze wykonuj swój kolczyk u profesjonalnego piercera, nie ważne jakie ma mieć on zastosowanie, czy kulturowe, w celu wyrażania swojego charakteru, lub by podążać za modą.283 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page