top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Piercing – jak dbać i na co uważać?

Każda decyzja o przekłuciu powinna zostać podejmowana świadomie. Ważnym jest bezpieczeństwo oraz biżuteria najwyżej jakości, która nie wywołuje alergii. W celu niezagrożonego procesu kolczykowania udaj się do wykwalifikowanej osoby, która wykona Twój piercing poprawnie oraz podpowie Ci w kwestii prawidłowej pielęgnacji.

Podczas świeżego przekłucia kluczowym aspektem jest zachowanie higieny. Nowy kolczyk należy przemywać:

  • Solą fizjologiczną,

  • Wodą morską,

  • Szarym mydłem,

  • Srebrem koloidalnym.


Przed dotknięciem kolczyka pamiętaj o dokładnym umyciu rąk. Nasącz solą wacik i oczyść zbierające się w miejscu przekłucia osocze. Po każdym czyszczeniu dokładnie i delikatnie osusz miejsce rany ręcznikiem papierowym. W przypadku gdy obmywasz piercing szarym mydłem, nie pozostawiaj go na dłużej niż parę sekund. Staraj się nie podrażniać rany. W grę higieny oraz procesu wspomagającego gojenie nie wychodzi octenisept, woda utleniona, spirytusu, tribiotic, a także inne maści z antybiotykiem.

Gdy zauważysz nieprawidłowości bądź jakiekolwiek zmiany wzbudzające Twoją wątpliwość odnośnie do prawidłowego procesu gojenia, niezwłocznie skontaktuj się z piercerem. Nie bagatelizuj zmian pojawiających się w obrębie przekłucia.


Świeżo wykonanego przekłucia nie wolno konfrontować ze zbiornikami z wodą tj. jezioro, morze, basen. Zdecydowanie unikaj również solarium. Ogranicz spędzanie czasu w miejscach, które są siedliskiem różnego rodzaju bakterii. Nie nakładaj kremów bądź makijażu w zależności od tego, gdzie zostało wykonane kolczykowanie. Uważaj z odżywkami do włosów, farbami i balsamami. Nie dopuść do tego, aby kolczyk miał kontakt z czymś chemicznym. Szczególną uwagę zwróć na:

  • zahaczenia,

  • uderzenia,

  • uciskanie tego miejsca.


Przede wszystkim pamiętaj, aby przez pierwszych kilka tygodni unikać dużych ilości alkoholu, papierosów, czy mocnej kawy, a także leków rozrzedzających krew. Prowadzanie zdrowego trybu życia bez wątpienia wspomaga regenerację. Osłabiony organizm zdecydowanie wpływa na gojenie się rany. Pamiętaj również, że każde ciało jest inne co powoduje różnoraki proces gojenia. W zależności na jakiej części ciała zostało wykonane przekłucie ubieraj wygodne nieopinające ubrania. Zapobiegaj ocieraniu i podrażnianiu kolczyka. Nie ruszaj kolczykiem częściej niż to konieczne. Nadmierna zabawa może skutkować wykrzywieniem. W pierwszych dniach przekłucia nie zażywaj aspiryny. Przez najbliższy czas odpuść również długie kąpiele w wannie. Wstrzymaj się z aktywnością, która mogłaby spowodować przemieszczenie ozdoby aż do całkowitego zagojenia się rany.


W pierwszych dnia od zabiegu na pewno nie powinien dziwić Cię widok obrzęku bądź lekkiego krwawienia. Spodziewać się również możesz zasinienia oraz silnie zaczerwionego miejsca. Po około dwóch tygodniach pozostać może niewielka opuchlizna oraz wydzielające się osocze. Nie zapominaj także o niezmienianiu kolczyka, zanim kanał przekłucia całkowicie się nie wygoi.


Pielęgnuj przekłucie każdego dnia!

226 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page