top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Popularny mit - kolczyk leczniczy

Pewnie niejednokrotnie słyszałaś o kolczyku leczniczym. Często się o nim mówi przy okazji przekłuć w salonach kosmetycznych. Ale czy naprawdę istnieje coś takiego jak kolczyk leczniczy, który ma pomóc w szybszym gojeniu się przekłucia?

Pojęcie kolczyk leczniczy związane jest głównie z przekłuciami w salonach kosmetycznych. Wykonywane są często przy użyciu pistoletu, do którego wkładany jest kolczyk. Utrwaliło się przekonanie, że kolczyk ten ma przyspieszać gojenie się przekłucia. Ale czy to prawda? NIE! Nie ma kolczyków, które miałyby przyspieszać gojenie się rany. Wspomniane kolczyki wykonane są ze stali chirurgicznej, która nie posiada właściwości leczniczych. Materiał ten zazwyczaj nie uczula, jednak sam kolczyk może być pokryty lakierem, który z czasem ściera się i może podrażniać ranę. Czasem zdarza się także, że biżuteria ze stali chirurgicznej posiada domieszki niklu, który silnie uczula wiele osób. Oprócz ,,leczniczych'' właściwości pierwszych kolczyków często powiela się także mit, że wspomniane kolczyki należy nosić przez miesiąc. To kolejne kłamstwo, ponieważ oprócz braku wspomnianych właściwości, u każdego gojenie przekłucia może trwać dłużej lub krócej. Jaki więc kolczyk wybrać na początek? Nie ma idealnego kolczyka, który sprawdziłby się u każdego. Jako najlepsze na początek są kolczyki z tytanu, stali chirurgicznej oraz bioplastu.

Tytan jest lekkim i odpornym na uszkodzenia metalem, który jest mało reaktywny. Kolczyki wykonane z tego materiału bardzo często wybierane są przez piercerów, którzy przekłucia wykonują igłą. Tytan wykorzystywany jest do w medycynie do produkcji implantów. Jest to metal, przy którym występuje najmniejsza szansa na alergię. Tytan o najwyższej jakości oznaczony jest jako G23. Ponadto może być poddawany procesowi go anodyzacji, czyli nadawania dowolnego koloru, bez zmiany właściwości metalu. Stal chirurgiczna zwana także stalą nierdzewną jest także dobrym wyborem na pierwsze kolczyki. Nazwa pochodzi od narzędzi chirurgicznych, które wykonane są z tego materiału. Stal jest mało reaktywna biologicznie i neutralna dla organizmu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy nie posiada uczulających domieszek. Zdarza się, że posiada silnie alergizujące domieszki niklu, po kontakcie z którym może dojść do reakcji alergicznej, co jest szczególnie niebezpieczne przy świeżym przekłuciu. Przy wyborze kolczyków ze stali chirurgicznej należy sprawdzić, czy są one pokryte lakierem, który może podrażnić świeże przekłucie. Na rynku wiele dostępna jest szeroka oferta biżuterii z tego metalu. Bioplast to plastyczny i hipoalergiczny materiał, z którego kolczyki najczęściej wykorzystuje się przy przekłuciach ust. Ze względu na swoją miękką strukturę nie uszkadza zębów i dziąseł. Biżuteria z bioplastu być też wykorzystywana do innych przekłuć.

Warto pamiętać, że tak naprawdę każdy metal może uczulić, dlatego należy obserwować świeże przekłucie i reagować w razie niepokojących zmian. Czasem także po czasie możemy zauważyć, że występuje u nas alergia na kolczyk. W przypadku występowania reakcji alergicznej należy zgłosić się do piercera i lekarza, którzy zlecą odpowiednią pielęgnację i leczenie. Wybierając salon piercingu, warto wybierać ten, w którym przekłucia wykonywane są przez profesjonalnego piercera, za pomocą igły, ponieważ jest to metoda znacznie bardziej higieniczna niż pistolet. Chcąc wymienić pierwsze kolczyki najlepiej wybrać się do piercera, których doradzi odpowiednią biżuterię i ostrożnie ją wymieni.


Masz pytanie dotyczące piercingu? Napisz do mnie :) Zapraszam do salonu OXY BEAUTY PIERCING w Szczecinie


213 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page