top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Jaworska

Posiadasz kolczyk w języku? - sprawdź jaki ma pływ na Twoje zęby!

Kolczyk w języku to bardzo popularny rodzaj piercingu - noszony zarówno przez kobiety i mężczyzn. Uszkodzenie zębów przez kolczyk w języku jest częstym tematem.


Jest on postrzegany negatywnie głównie przez stomatologów, posiadacze tego typu piercingu mogą często słyszeć pewne uwagi na temat posiadania biżuterii w jamie ustnej, na przykład podczas leczenia zębów u dentysty.


W jakim stopniu kolczyk szkodzi Twoim zębom?


Pozycja umiejscowienia przekłucia w języku, podobnie jak w innych rodzajach przekłucia, jest niezwykle ważna.


Nie chodzi tutaj tylko o widoczność Twojego kolczyka, ale również o uzębienie.

Kiedy kolczyk umiejscowiony jest bliżej przodu języka, prawdopodobne jest, że będzie dotykać on Twoich przednich zębów.


Kontakt stalowego kolczyka z zębami na dłuższą metę może mieć negatywne skutki.

Obijający się o zęby kolczyk uszkadza szkliwo, zdzierając powłokę zabezpieczającą ząb przed infekcją. Nawet podczas zwykłego kichnięcia możesz uszkodzić sobie ząb, albo nawet go ukruszyć.

Ponadto, jeżeli kolczyk umiejscowiony jest bliżej początku języka, bardziej prawdopodobne jest to, że jego posiadacz będzie się nim często "bawił". Oznacza to ciągłe podgryzanie, zahaczanie nim o zęby, wargę i tym podobne. Często dzieje się to mimo woli...


Z tych powodów kolczyk w języku powinien znajdować się jak najbardziej z tyłu. Odpowiednia pozycja przekłucia może zapobiec kontaktu stali z zębami podczas jedzenia, czy mówienia.

Jednak nie zawsze jest to takie łatwe.


Piercer przed wykonaniem przekłucia musi z uwagą obejrzeć język, jego budowę, ukrwienie i długość. Nie zawsze możliwe jest, aby kolczyk znajdował się tam, gdzie byśmy chcieli.


Piercer może zalecić wykonanie przekłucia z przodu języka, wtedy musimy szukać innych rozwiązań.

Problematyczność kontaktu kolczyków z zębami tkwi w tym, że są one zazwyczaj wykonane ze stali. Jest ona oczywiście jak najbardziej odpowiednia dla naszego organizmu, jednak same kuleczki możemy wymienić na inny materiał. Stal jest mocniejsza od naszych zębów, dlatego je niszczy, więc jeżeli nie możemy powstrzymać się od zabawy naszą biżuterią, możemy wymienić nasze kulki na akrylowe.


Akryl jest miękkim materiałem, co powoduje, że po pewnym czasie zostaną uszkodzone akrylowe kulki, a nie Twoje zęby. Jest to mimo wszystko lepsze rozwiązanie, ponieważ kolczyków lub samych kulek mamy w sklepach pod dostatkiem. Chyba każdy stwierdzi, że lepiej inwestować w nową biżuterię, niż w zęby.🙈


Jeśli zauważysz u siebie nawyk podgryzania kolczyka i ciągłej zabawy, powinieneś zaopatrzyć się w kolczyk, który jest całkowicie wykonany z akrylu, lub innego, miękkiego materiału.


Pamiętaj! Miejsce przekłucia oraz rodzaj materiału z którego wykonany jest kolczyk ma wpływ na Twoje zęby! Przed wykonaniem przekłucia zadbaj o swoje bezpieczeństwo i umów się na konsultacje z Piercerem, który będzie wykonywał zabieg.


444 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page